Czarny bez - superfood w przeziębieniu, stanach zapalnych ukł. moczowego i biegunkach. Właściwości i zastosowanie kwiatów i owoców.

Jeśli czarny bez nie gościł jeszcze w Twojej kuchni to koniecznie musisz to zmienić! Sprawdź dlaczego...                                                                                           


Suszone kwiaty czarnego bzu od zawsze wykorzystywane były w moim domu głównie jesienią/zimą podczas przeziębień - herbatka z miodem i cytryną o właściwościach napotnych i przeciwgorączkowych sprawdzała się naprawdę dobrze. Często była to mieszanka suszonych kwiatów czarnego bzu i lipy, ale na zbiory lipy przyjdzie jeszcze czas :).

Czarny bez kwitnie w drugiej połowie maja do pierwszych dni czerwca - z moich obserwacji wynika, że to właśnie teraz jest najlepszy moment na zbiory pięknych, białych baldachów kwiatów.

Gdzie go znaleźć?
Rośnie dziko w zaroślach, na skrajach lasów i rumowiskach. Często można spotkać go w lesie dookoła jezior. Jeśli masz takie jeziorko lub lasek niedaleko siebie koniecznie wybierz się w tym tygodniu na spacer!

Czarny bez występuje pod postacią drobnych, kremowobiałych kwiatków zebranych w kwiatostany o wyglądzie parasoli. Owocem natomiast są fioletowoczarne jagody o słodkim, mdłym smaku.

Jak i kiedy zbierać?
Czarny bez najlepiej jeśli zbierzesz wczesnym rankiem, zaraz po rozwinięciu się kwiatów. Zrywa się całe parasole, delikatnie układając np. w koszyku. Uważaj żeby ich nie pognieść, ani podusić, bo łatwo czernieją.

Suszenie.
Początkowo kwiatostany susz w miejscu przewiewnym, ale nie nagrzanym słońcem. Po kilku dniach dosuszyć je możesz w miejscach nasłonecznionych. Najlepiej nawlec je na sznurek lub ułożyć na blasze i co jakiś czas poruszać.
Po osuszeniu należy oderwać i odrzucić szypułki, a przesiane kwiaty przechowywać w szczelnych pojemniczkach lub słoikach.
W przypadku owoców (zbiór w sierpniu), suszy się je w piecu uważając żeby się nie przypaliły. Następnie tak samo jak kwiatostany pozbawia się szypułek i przechowuje w skrzyniach lub woreczkach.

Właściwości lecznicze.
Kwiaty i owoce działają napotnie i moczopędnie, a owoce także przeczyszczająco.
W związku ze swoimi właściwościami szczególnie polecane są w przeziębieniach, zapaleniach gardła itp., w chorobach nerek i stanach zapalnych układu moczowego ze względu na działanie moczopędne oraz w dolegliwościach reumatycznych. Owoce pod postacią powideł są bardzo dobrym lekiem przeciwbiegunkowym. Napar w postaci okładów wykorzystywany jest przy wypryskach skórnych, w zapaleniu skóry, na oparzenia oraz do płukania jamy ustnej i gardła. Związki występujące w czarnym bzie, o których przeczytasz na końcu działają uszczelniająco i wzmacniająco na nasze naczynia krwionośne.

Jak stosować?
Istnieje wiele sposobów korzystania z dobrodziejstw czarnego bzu. Między innymi:
  • napar w kwiatów (świeżych/ususzonych) - ilość kwiatów, a tym samym intensywność naparu najlepiej dostosować wg własnych upodobań
  • zagęszczony odwar z owoców - 4 łyżki owoców gotuj przez 15 min w szklance wody, po przecedzeniu pij 1-2 razy dziennie np. w przypadku migren
  • powidła - owoce gotuj z dodatkiem miodu lub cukru; przy biegunkach pij łyżkę powideł rozpuszczoną w szklance ciepłej wody
  • inhalacje - stosuj przy przewlekłych katarach
  • napój/lemoniada - są różne przepisy, w których przygotowany napój zostawia się na 48 godzin, ale i na 8 dni... we wszystkich z nich przewija się jednak dodatek cukru i cytryn
  • sok
Uwaga!!
Przetwory alkoholowe na owocach bzu są trujące!

Dlaczego czarny bez ma tyle właściwości?
Odpowiedź jest prosta:
  • w kwiatach znajdziesz:
    rutynę, cholinę, kwasy organiczne, olejki lotne, garbniki, związki fenolowe, sole mineralne
  • w owocach:
    antocyjany, kwasy organiczne, karotenoidy, garbniki, witaminy z grupy B, witaminę C 

Kto z Was zna, a kto stosuje? W jakiej formie? Jestem bardzo ciekawa!

PS. Zapraszam na spacer do lasu :)