Ksylitol - zamiennik cukru nie podnoszący poziomu glukozy we krwi. Dla kogo?

Mimo, że coraz więcej osób rezygnuje z cukru na rzecz zdrowego i świadomego odżywiania się to nadal są wśród nas osoby, które nie wyobrażają sobie bez niego swojej codzienności. Dla nich, a w szczególności dla osób niemogących stosować cukru z przyczyn zdrowotnych (cukrzyca, nadwaga) stworzono zamienniki. Jednym z nich jest powszechnie znany ksylitol.


Ksylitol (C5H12O5) należy do grupy polioli, czyli alkoholi cukrowych. Oznaczany jest jako  E 967.

Dlaczego stosuje się go jako zamiennik cukru?
Jest jeden bardzo prosty powód – z jednej strony swoją słodkością zbliżony jest do powszechnie stosowanego w naszych kuchniach cukru (sacharozy), jednak dostarcza 40% mniej kalorii (4 kcal/g vs 2,4 kcal/g). Ponadto jego indeks glikemiczny jest kilkunastokrotnie niższy, dlatego szczególnie polecany jest dla diabetyków (w organizmie metabolizowany jest bardzo wolno, przy niskim udziale insuliny). Wskazany jest w profilaktyce nadwagi i otyłości oraz chorób sercowo-naczyniowych. W wielu artykułach przeczytacie także, że zapobiega rozwojowi próchnicy.  

Gdzie występuje?
Naturalnie znaleźć go można w truskawkach, malinach, borówkach czy czarnej porzeczce.

Zastosowanie
Stosowany jest jako substancja słodząca, występuje w pastach do zębów jako środek przeciw próchnicy, w preparatach dietetycznych, jako wypełniacz, do produkcji likierów.

Uwaga!
Należy pamiętać, że nie dla wszystkich ksylitol będzie odpowiednim zamiennikiem cukru. W chorobach jelit nie zaleca się go z uwagi na ryzyko nasilenia biegunek. Odpowiedniejsza w tym przypadku będzie sacharyna.