Co to takiego ten metabolizm?

Autor: | 31 lipca 1 comment
W ramach cyklu "Żywieniowe know-how" przyszedł czas na wyjaśnienie Wam pokrótce czym jest metabolizm, o którym tyle się mówi.


Metabolizm, brzmi groźnie, a wcale taki groźny nie jest :). Jest to nic innego jak energia, którą nasz organizm wykorzystuje z tego co spożywamy na to żebyśmy mogli się poruszać, myśleć, odbudowywać tkanki, czy żeby na przykład mogły nam rosnąć zdrowe włosy i paznokcie, a skóra była odżywiona i nawilżona. Jednym słowem jest to proces, który jest bardzo ważny i niezbędny w naszym codziennym życiu. Dlatego właśnie tak istotne jest (i media głośno teraz o tym "trąbią"), abyśmy odżywiali się prawidłowo, ponieważ poprzez niewłaściwe odżywianie się możemy doprowadzić do jego rozregulowania czy spowolnienia.

Jak uregulować metabolizm?

 Niezaprzeczalnym kluczem do sukcesu jest regularne spożywanie posiłków. Jeśli nasz organizm zgodnie z powszechnie dostępnymi zaleceniami otrzymuje pokarm co 3-4 godziny (co przekłada się na 5 posiłków dziennie), wtedy jego metabolizm jest uregulowany i niczym nie zaburzony.
Organizm wie, kiedy otrzyma kolejną porcję energii i dzięki temu może wykorzystywać ją na bieżąco nie robiąc żadnych dodatkowych zapasów. Jeśli jednak posiłki spożywane są w różnych odstępach czasu, jednego dnia jest ich więcej, kolejnego mniej, jednego dnia się odchudzamy, kolejnego jesteśmy ciągle głodni więc podjadamy, organizm nie wie tak naprawdę co się dzieje i czego może się spodziewać, to dla niego sygnał, że nadchodzą ciężkie czasy. W obawie, że nie otrzyma kolejnej porcji pożywienia, a tym samym, że nie zostanie zaspokojone jego zapotrzebowanie energetyczne zaczyna robić zapasy. Często sytuacja taka ma miejsce u osób odchudzających się poprzez znaczne ograniczenie jedzenia - nie dość, że jest to niezdrowe to jeszcze nieskuteczne, bo takie osoby zamiast chudnąć najzwyczajniej w świecie tyją.

W odpowiednio zbilansowanym jadłospisie w całodziennej racji pokarmowej powinno znaleźć się 55-60% energii pochodzącej z węglowodanów, 15-20% z białka i do 30% z tłuszczu. Pozwala nam to odpowiednio szybko trawić spożyty pokarm, bez niebezpieczeństwa jego odłożenia się w postaci tkanki tłuszczowej.Aby Twój metabolizm "działał" prawidłowo:

* wypijaj 2 litry wody dziennie

* jedz regularnie i różnorodnie

* ogranicz do minimum jedzenie "na mieście"

* zrezygnuj z potraw tłustych, wysokoprzetworzonych, "gotowców" itp.

* unikaj odchudzania poprzez rygorystyczne ograniczanie jedzenia

* jedz produkty zawierające w swoim składzie błonnik

* ćwicz systematycznie - rolki, rower, bieg, marszobieg, taniec, fitness - wybierz aktywność, która odpowiada Ci najbardziej

* wysypiaj się!Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Hmm.. Przydatne! :) http://wysportowana.blogspot.com/?m=1

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Wkrótce zostanie on zaakceptowany i opublikowany pod tym postem.